Robert Frost, Cheshire Kedisi ve Gidilmeyen Yollar

Doğumumuzdan ölümümüze hayatımız boyunca yaptığımız seçimler ve sonuçları hakkında çoğu zaman keşkeler ve pişmanlıklar ile baş başa kalırız. Kimisi geri dönüşün imkansızlığını kabul edip seçtiği yolu kabullenirken, bazılarımız da geri dönüşün olmayacağını bildiği halde çizdiği yoldan sapmaya çalışır. Fakat çoğu zaman geri dönüş imkansızdır. Seçtiğimiz yolun kararı bir kere verilmiştir. Karşımıza çıkan iki yoldan birini seçmişizdir ve onun getirdiklerini kabullenmekten başka yapacak hiçbir şeyimiz yoktur. Ve başka bir kısım olan çoğumuz ise seçtiğimiz yolun getirilerini düşünmeden bunu kader olarak nitelendirip yolumuza gölgeli bir mutlulukla devam ederiz. Diğer yolun getirilerini bilmeden, sürmekte olan yolu tek yolmuş gibi görmekten başka bir düşüncemiz olmaz. En büyük avuntumuz ise keşke dememek, pişmanlıktan iyidir gibi bizleri uyutan sözlerdir. Üstelik diğer seçmediğimiz yolu düşünürken keşke diye iç geçirmekten de kaçınırız.

Robert Frost yaklaşık 150 yıl önce doğmuş Amerikalı şair, bu düşüncelere ayna tutan ”Gidilmeyen Yollar” adlı şiirini yazdığında gerçeklerin farkında olan kısımdaydı. Seçimini yapmış ve kabullenmiş biri olarak, seçmediği yolların getirilerini şiirinde bize ince pişmanlıklar ile vermiştir. Frost’a göre ise seçimlerimizin sebepleri anlık heyecan ve hevesten başka bir şey değildir. Hiçbir zaman öteki yüzü düşünmeden hayatımıza devam ettiğimizi söyler. Bunu yaparken de kader diye adlandırılan yazgının elimizde olmadan gerçekleştiğini savunur. Belkide şairin bir şeylerin farkına varması uzun bir süresini almıştı, çünkü yüzyıllardır ayakta kalan şiirini yazdığında ömrünün 40 yılından fazlasını harcamıştı.

Alice ve Kedi

Yollar ile ilgili diğer bir kategoride hangi yoldan gideceğini bilmeyen insanların var olduğu kararsızlık evresidir. Bu kararsızlık evresi belki de önceki bahsettiğimiz pişmanlık veya avutma aşamalarına geçmeden önceki kısmın henüz doğmamış halidir. Bu kritik alanda hangi yolu seçeceğini bilmeyenler ya ileride pişman olmaktan korktukları için seçim yapamazlar, ya da bunu umursamayacak kadar kaygısız olurlar.

Çoğu zaman küçükken izlediğimiz veya çocuklarımızın izlediği bir çok çizgi film , küçükler için tasarlandığını sandığımız eserler bizlere bu konuyu anlamamız için yardımcı olur. Yollar ile ilgili en büyük detay ise bana göre Alice Harikalar Diyarında saklıdır. Bildiğimiz üzere Alice bilmediği bir yerde, Harikalar Diyarında kaybolur. Yürümekte olduğu yolda karşısına iki yol ve tuhaf bir kedi çıkar. Lewis Carrol tarafından kurgulanan Cheshire Kedisi ile Alice arasında geçen diyalog gerçekten de durumu açıklamak için biçilmiş bir kaftandır.

Alice iki yolun ağzına geldiğinde kararsız bir şekilde durur ve Cheshire Kedisi’ne sorar:

+Hangi yoldan gitmeliyim?

-Nereye gitmek istiyorsun?

+Nereye gittiğimin hiç bir önemi yok, bir yol olsun yeter.

Ve Lewis Carrol’ın kara mizahı, bir çok felsefeyi içinde barındıran şu cevabı verir;

-Nereye gideceğinin bir önemi yoksa, hangi yolu seçeçeğinin ne önemi var? Yeteri kadar yürürsen istediğin yola varabilirsin.

Kedinin kararsızlık evresinde olanlara söylediği gibi; nereye gideceğinizi bilmiyorsanız veya umursamıyorsanız, hangi yolu seçeceğimizin ne önemi vardır? Yapılması gereken bir an önce düşünsel bir adım atmalı ve neyi neden istediğinize bir an önce karar vermeniz gerektiğidir.

Cheshire Kedisi

Neyi neden istersiniz? İnsanların bir çoğu aslında olmak istediği yerde değildir. Yanlış yönlendirmeler, bazen elimizde olmayan sebepler, bazen de maddi getirinin kaygıları yüzünden bir çok seçimimiz gidilmeyen yollar kavramının doğmasına yol açar. Ressamdan hoşlanan birinin ekonomist olması, edebiyat icra etmek isteyen bir insanın çoğu zaman maddi kaygı yüzünden ek olarak farklı bir meslek yapması buna örnektir. Diğer bir kesim ise gerçekten de hayatta ne yapmaktan hoşlandığını bilmeyen bir kesimdir. Bazen durup düşünmek , aslında hayatta ne yapmaktan hoşlandığımızı sorgulamak gerekir. Bir bankacı olarak yemek yapmayı sevmek olabilir, veya bir doktor için öğretmen olmak. Yakın zamanda duyduğum ”Bazen ilerlemek için durmak gerekir.” Sözü tamda gözümüzü kapattığımız bu anlarda, gidilmeyen yolların kaygısına düşmemek için düşünmemiz gereken şeylerden biridir.

Geride kalan kalbinizse, mutlaka geri dönersiniz. -Marc Levy

Fransız yazar Levy’nin sözü ise çok az üyesi olan bir grubu bize anlatıyor: ”Geri adım atma cesaretini gösterebilenler.” Gerçekten de Frost’un şiirinde de birazdan göreceğimiz diğer yolları kullanmanın yolunu bir çok yazar dile getirmiştir. Yol ne kadar ilerlemiş olursa olsun, geri dönmek ne kadar zorlu olursa olsun bu adımı atanlar keşkelerle yetinmeyen bireyleri kapsar. Yolun başından belki de yanlış seçim yapmış olduğunu düşünenler veya bundan emin olanlar tarafından atılan bu adım, belkide 20 yıl önce yapılması gereken şeyler için tekrardan bir seçim niteliğindedir.

Çünkü aslında insan kendini özgür sanar, kararlar çoktan bizim elimizde olmadan da verilebilinir. Bu olduğunda ise bir ömür dolusu yaşadığımız şeylerden acı çekeriz. Kafamız hep ardımızda kalır. Fakat buna sessizce boyunda eğebiliriz. Sessizce bizim için seçilmiş yollardan devam ederiz. Bu tuzağa veya zorlamaya düşmüş insanlardan küçük bir azınlık ise geri dönmeye karar verir. Levy ve Frost ise bunu mümkün olduğunu yazan yazarlardandır.

İstiyorum ki hayatınızda yapacağınız bu seçimler ileride pişmanlık olarak hatırlanmasın. Öyle olsa bile geriye adım atma cesaretini göstermenizi umuyor, sizi Gidilmeyen Yol şiiri ile baş başa bırakıyorum.

Gidilmeyen Yol

Sarı bir ormana sapan iki yol vardı, İkisini birden kullanamazdım üzgünüm. Yalnız bir yolcu olarak öylece durmuş. Ve çalıların oraya kıvrılanına Tepeden bakabildiğim kadar bakmıştım.

Sonra diğerine saptım, öbürü kadar güzel Muhtemelen böyle daha iyiydi. Çünkü orası çimenliydi ve yıpranmaktı niyeti. Gerçi gelip geçenler, ”Çoktan aşındırmışlardı ikisini de.”

O sabah ikisi de uzanıvermiş aynı derece Daha yapraklar ayaklar altında ezilmemiş. Ah, diğer yolu başka bir gün için sakladım! Ki bilirim her yolun yeni bir yol getirdiğini Düşündüm bir daha dönebilir miyim diye.

Bunu iç geçirerek söylemeliyim.Bundan yıllar önce bir yerlerde.Bir ormana sapmış iki yol ve ben. Kalkmış daha az kullanılana dalmışım.Ve her şey değişmiş...

-Robert Frost

owlcation.com                                                          Türkiye İş Bankası Alice Harikalar Diyarında [ 1. basım 2017]                                           Gidilmeyen Yol: Çeviri- Mustafa Burak                                                           britannica.com                                                              Tim Burton Cherise Cat

Robert Frost, Cheshire Kedisi ve Gidilmeyen Yollar” için 2 yorum

Kendininkini ekle

 1. Yazınızda kendi hayatımdan bazı kesitler gördüm ve bu benı biraz daha heycanlardıdı, okumaya itti
  Fazlasıyla akıcı bir yazı.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: