Çöküş: Bizi Bagışla

A.M.Homes’un hiciv ve kışkırtıcılıkla dolu Bizi Bağışla kitabında 21. yüzyılın tanındık bir dramasına konuk olacaksınız. Bir zamanlar Amerika Birleşik Devletleri başkanlığı yapmış Richard Nixon uzmanı bir tarihçi tarafından kahraman bakış açısı ile anlatılan bu kitap, okuyacağınız en sürükleyici kitaplardan biri.

Tarihçimiz olan baş karakter bir üniversitede profesör olarak görev yapmaktadır. Daha kitabın başında belirtilen hedonizim eksikliği ve kişilik bozukluğunu sendromunun ilk belirtileri, tarihçinin kendi iç sesi ile bizlere aktarılır. Ve baş karakterimiz Henry küçüklüğünden beri süre gelen önemli bir sorun kardeş çatışması ile büyümüş bir bireydir. Yıllardan beri sessiz bir duvar biçiminde yaşayan, fakat aynı zamanda okuyucuyu içine çekecek kadar auraya sahip bir karmaşıklığın abidesidir.

Kitabın en sevdiğim yanlarından biri ise benmerkezcilik olgusu ile yazılıp karakterin iç tahlilini yapmada okuyucuya fırsat tanımasıdır. Zaten kitap Kahraman bakış açısı ile yazıldığı için bu anlamda sürükleyicilik etkileyici bir şekilde öne çıkıyor. Bu arada kitabın her yerinde bir Nixon hayranı olan Henry’nin Nixon hakkındaki hayranlığı ve araştırması yer ediniyor.

Henry’nin yaşadıkları ise bu bağlamda 21. yüzyılın bireyleri ile benzer nitelikte bir duruş sergiliyor. Her sabah gitmek istenilen yere kalkan bir birey ve her şeyi tekrarlayan birey tıpkı kitabın başkarakterinin aslında okuyucu olduğunu fısıldıyor. Kitabın bazı yerlerinde kendinizi Henry’nin yerine koyacak ve onun iç sesi ile muhakeme ettiğinizi göreceksiniz. Standarda kavuşmuş gibi gözüken hayatların usta bir darbe ile nasıl yıkıldığı ise tam bir realist örnek.

Konuya dönecek olursak kitabın başında standart bir hayata sahip olan Henry asla kendi sınırlarını aşamayan bir bireyken zaten küçüklükten beri çekişmeli olduğu kardeşi George ile yaşadığı gerilim son noktasına tırmandığında onu ve ailesini sarsacak ilk olayda gerçekleşmiş oluyor. Ve sarsılmaz gibi gözüken hayat büyük bir değişime uğrayarak, kitabın keskin zekası sayesinde sonu etkileyici bir şekilde okuru tatmin ediyor.

A.M.Homes’un en önemli yanlarından biri ise diyalogları bu kadar akıcı bir şekilde kullanarak yaklaşık 600 sayfalık bir kitabı çekici kılmasıdır. Diyalog fazlalığı ve betimleme azlığı, kitaba başlamak isteyen bireyler için tavsiye edilir, fakat içerisindeki derin anlam öbekleri ise tam tersi. Bu arada kitap 2013 Prize for Fiction ödülü aldı. Bu ödülü hak ettiğini, kitabın sonunda anlayacaksınız.

Wilson Grady Nixon bir şeyler isteyen, ama bunu nasıl elde edeceğini tam olarak bilmeyen bir adamdı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: