Albrecht Dürer: Dua Eden Eller

Bugün usta ressam Albrecht Dürer’in resimleri sayılı müzelerde boy gösteriyorken, en ünlü eseri olan Dua Eden Eller’in trajik bir öyküsü var. Öyle ki öyküsü 500 yıl geçmesine rağmen tablonun hala konuşulmasını sağlıyor.

Yıl 1400’leri gösterdiğinde Almanya’nın Nuremberg kentinde iki kardeş arasında hararetli bir tartışma geçiyordu. Bu iki kardeş dönemin şartlarına göre bile çok kötü sayılabilecek bir durumda dünyaya gelmişti. Albrecht ve Albert toplamda 18 kardeş ile birlikte çalışmaktan beli bükülmüş bir babanın çocuklarıydı. Bu iki kardeş kimi zaman karın doyurma pahasına işlerde çalışıyor, aile yine de çoğu zaman aç kalıyordu. Babanın durumu ise daha kötüydü, çünkü günün büyük kısmını zor işlerde çalışarak geçiriyordu.

Albrecht ve Albert’in ise başka bir hayali vardı. İki kardeşte resimdeki yeteneklerini geliştirmek ve dünyaya adlarını duyurmak için sanat akademisine gitmek istiyor, fakat babanın durumunun yetmeyeceğini adları kadar iyi biliyorlardı. Uzun süren tartışmalar nihayetinde bir gece karar vardılar. Yazı tura atılacaktı, iki kardeşten biri kazanırsa sanat akademisine gidecek, diğeri ise sanat akademisinin parasını ödemek için dört yıl boyunca maden ocaklarında çalışacaktı. Dört yılın ardından ise mezun olan kardeş eğer başarılır olabilirse o parayla kardeşini okutacak, bu olmasa bile onun maden ocaklarında çalışıp kardeşini sanat okuluna yollama sırası gelecekti. Çok keskin bir adalet kurulmuştu gibi gözüküyordu.

Uzun bekleyiş ardından Albrecht Durer paranın doğru yüzünü tahmin etti ve merkezdeki sanat akademisine gitti. Dört yıl boyunca orada kuzeyli olmanın getirdiği ayrıntıcılıkla birlikte bir çok insanı etkileyecek resimler yaptı. Öyle ki mezun olmadan hatırı sayılı para biriktirmişti. Dört yıl boyunca ise kardeşi Albert maden ocaklarında çalışarak, Albrecht’i okutmuştu. Sözünü tutmuştu.

Albrecht ise sonunda mezun olmuş ve evin yolunu tutmuştu. Aile yine büyük bir masa etrafında yemek yerken, sarılmalar ve uzun konuşmalar ardından Albrecht kardeşine artık sıranın onda olduğunu, dört yıl boyunca onu okuttuğu için yaptığı fedakarlığı dillendiriyordu. Fakat Albert için işler dört yıl boyunca ters gitmişti. Kardeşine artık sanat akademisine gitmesinin imkansız olduğunu, dört yıl boyunca madenlerde çalıştığı için her parmağının birden fazla kırılıp ezildiğini söylüyordu. Son zamanlarda ise artık bir bardağı bile doğru tutamazken, bir fırçayı doğru tutamayacağını büyük bir kabullenişle anlatıyordu.

Albrecht ise bu cevapla birlikte kardeşine sarılmış ve o ünlü Dua Eden Eller’i yapmıştı. Bu el kardeşinin ellerinden başkasına ait olamazdı. Kardeşinin dört yıl boyunca yakaran ve dua eden elleri sayesinde Albrecht hayaline kavuşmuştu. Kardeşinin o kırık, ezilmiş ama aynı zamanda kusursuz sayılabilecek derecede keskin hatlı ellerini muazzam bir ustalıkla resmetmişti.

Bu yüzden Dua Eden Eller esasında çatışmanın, vefanın ve yakarışın izlerini birlikte taşıyor. Albrecht’in ellere yüklediği o derin anlam bu duyguların karışımı ile ortaya çıkıyor. Bu duygunun mimarı ise iki kardeşin duygularının harmanı. Çünkü Albert asla kardeşini yarı yolda bırakmamış bu fedakarlığı sonuna kadar sürdürmüştür. Ve kim bilir iki kardeşin yazı tura atarken ki ettikleri dualar belkide kabul olmuştur. Evet Albrecht ünlü bir ressam olmayı istiyordu. Kardeşi Albert ise aynı hayale sahip olmasına rağmen belki olamadı ama bugün neredeyse Albrecht’den daha ünlü olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü iki kardeşin bu güzel ama aynı zamanda hüzün barındıran gerçek hikayesi böylesine kusursuz sayılabilecek bir eseri meydana getirmiş, dahası ona yükledikleri anlam sayesinde eser ölümsüzleşmiştir.

Tüm bu olanları düşündüğümüzde ise tek bir özet çıkıyor ortaya. Gökyüzüne bakan iki el, iki kardeş ve iki dua. Sonuç; unutulmayacak bir eser..

Güzelliğin ne olduğunu bilmiyorum; ama gerçekten sanat, tabiattadır; kim onu çekip çıkarırsa onundur.

-Albrecht Durer

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: