Matematikçi Bir Aşık: Gauss’un Evlenme Teklifi

Tam adı ile Johann Carl Friedrich Gauss, 18. yüzyılda doğmuş dünyanın en iyi matematikçilerinden biri olarak kabul edilir. Yoksul bir ortamda doğan Gauss bu dezavantajın zorluklarına rağmen kendini her zaman sınıflarda ön plana çıkarmış ve kimselerin çözemediği soruları çözme kabiliyetini göstererek bu zor durumlardan hızlı bir şekilde kurtulmuştur. Hayatında az sayıda öğrenci yetiştirmiş ve yalnızca bir bilimsel konferansa katılmıştır.

Tüm bunlardan öte ”antik çağların en büyük matematikçisi” olarak yakıştırılan matematikçi, sadece matematik ve bilim değil; edebiyat alanında da şüphesiz büyük bir ilhama sahipti. Kariyerinin ortalarında ve büyük yenilikler, keşifler yapmışken Johanna Osthoff adında bir kadına aşık oldu.

Gauss kadına aşıktı ama bunu onun yüzüne söylemektense bir mektup aracılığı ile iletmek istemişti. Zaten mektubun başında da bu konudaki özürlerini dile getiriyor. Şimdi devrim Fransa’sının Napolyon’una karşı gelecek cesarette; fakat sevdiği kişinin yüzüne karşı da açılamayacak kadar çekingen adamın mektubuna göz atalım.

Benim gerçek dostum,

Bugüne kadar uygun bir ortam bulup size dökemediğim kalbimi yazarak dökmemi mazur görün lütfen. Sizin o kendini herkese belli etmeyen meleksi erdemleriniz ve bu erdemlerin gerçek bir aynası olan soylu yüzünüz için bir kalbim olduğunu söylememe izin verin.

Siz, ey sevgili alçakgönüllü ruh, kibirden o denli uzaksınız ki değerinizin ayırımında bile değilsiniz, ilahların sizi nasıl cömertçe ve titizlikle donattığını bilmiyorsunuz. Ama kalbim sizin değerinizi biliyor ve buna zor dayanıyor. O çok uzun zamandır size ait, onu reddetmezsiniz değil mi? Siz de kalbinizi bana sunar mısınız?

Sevgili insan, size sunduğum bu eli tutacak mısınız ve bunu seve seve yapar mısınız? Benim mutluluğum bu sorunun yanıtına bağlı. Çünkü size şimdilik zenginlik ve şaşaa vaat edemem. Fakat sevgili insan sizin güzel ruhunuz hakkında yanılmış olamam siz de zenginlik ve ihtişama eminim ki benim kadar kayıtsızsınız. Yine de, gelecekten beklentilerimi hesaba katmazsak bile tek başına gereksindiğimden fazlasına ve iki genç insanın kaygısız ve hoş bir hayat sürmesine yetecek kadarına sahibim. sıcacık bir sevgiyle dolu ve içten bir kalp size sunabileceğimin en iyisidir.

Bu kalbin sizi tamamıyla tatmin edip etmeyeceğini, aynı içten duygularla karşılık verip veremeyeceğinizi, benimle elele kanaatkar bir hayat yolculuğuna çıkıp çıkamayacağınızı sorun kendinize sevgili dostum ve kararınızı çabuk verin. Kalbimdeki tutkuyu bu sanatsız ama dobra sözlerle size sundum değerli insan. Bunu bambaşka türlü de yapabilirdim. Cazibenizin resmini çizebilirdim ki bu tamamen gerçekleri yansıtsa da siz bunu bir iltifat olarak kabul ederdiniz.

Tutuşan renklerle size olan aşkımın resmini çizebilirdim ve elbette bunun için sadece kalbimi dinlemek yeterli olacaktı siz arzularımı kabul veya red ettikten sonra beni bekleyen mutluluğu veya üzüntüyü tarif edebilirdim. Ama bunu yapmak istemedim. Bu yüzden benim bu bencil olmayan aşkımın saflığından kuşku duymayın. Kararınızı etkilemek istemiyorum.

Hayatınızın bu en önemli meselesinde, dışarıdan düşüncelerin sizi etkilemesine izin vermeyin. Benim mutluluğum için kendinizi feda etmemelisiniz. Kararınıza yön verecek olan sizin kendi mutluluğunuz olmalı. Evet dünyanın en değerli varlığı, sizi o kadar çok seviyorum ki, ancak benim olmanız beni mutlu edebilir, eğer siz de isterseniz elbet.

En sevgili, kalbimin ta içini size açtım; kararınızı heyecan ve korkuyla bekliyorum.

Tüm kalbimle…

Bu güzel mektuptan sonra ikili 1780 yılında evlendi. Ta ki 1809 yılında Joanna ölene kadar. Joanna ile birlikte üç çocuk sahibi olmuşlardı. Gauss bir yıl sonra tekrardan evlendi ve yeni eşi olan Minna Waldeck ile de üç çocuk yaptı. Yeni eşi Minna, Joanna’nın arkadaşıydı. Minna da 1831 yılında öldü. Ve Gauss hayatının sonlarına doğru çocukları ile çatışmalı bir hayat yaşadı ama bilimsel çalışmalarına ara vermeden devam etti.

”Fırtınalar insanın denizi sevmesine engel olamaz”

ANDRÉ MAUROİS

Mektup çeviri: Tülay Dikenoğlu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da bir web sitesi veya blog oluşturun

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: